ДЕЦЕМБАР

Материце у Саборној цркви у Сремским Карловцима

Недељу Светих Праотаца Христових по телу наша Црква посвећује и спомену на мајчинство, на љубав и бригу које мајке имају према својој деци, те се овај дан у нашем народу традиционално назива материце. Ове године материце су празноване на дан спомена Св. Спиридона Тримитунског, великог угодника Божијег и чудотворца.

На овај диван празник Свету Литургију у Саборној цркви у Сремским Карловцима служио је протојереј Јован Милановић, старешина храма. Појали су хорови Саборне цркве, мешовити хор „Св. Арсеније“ и дечији хор „Свети Роман Слаткопојац“. По завршетку богослужења одржан је пригодан програм који су приредили ученици карловачке Основне школе „23. октобар“ и чланови поменутог дечијег хора. На почетку програма дечица су по обичају за столицу привезала најстарију чланицу Кола српских сестара, а на крају програма свим учесницима додељени су слатки пакетићи. Потом је за све присутне уприличено послужење у новообновљеним просторијама Црквене општине сремскокарловачке.

Никољдан у Сремским Карловцима

Празник Св. оца Николаја, архиепископа мирликијског и чудотворца, свечано је прослављен у Сремским Карловцима, чији је саборни храм посвећен овом великом Божијем угоднику.

Празнично бденије уочи празника у поменутој цркви служио је Његово Преосвештенство Г. Василије, Епископ сремски, уз саслужење крстоносних протојереја Бранислава Поповића и Јована Петковића, протосинђела Клеопе (Стефановића), јереја Душка Масларића и ђакона Петра Николића и Станка Лакетића. За певницом су певали професори Карловачке богословије: протојереј Јован Милановић, старешина храма, Јован Катић, Горан Власац и Јован Стојановић, као и протођакон Слободан Вујасиновић.

Свету архијерејску Литургију на сам дан празника служио је Преосвећени Господин Епископ, уз саслужење протојереја-ставрофора Марка Шпановића, Душана Колунџића и Јована Петковића, протојереја Јована Милановића, протођакона Слободана Вујасиновића и ђакона Станка Лакетића. Свету Литургију појањем је украсио хор Епархије сремске „Свети Николај”. Након Литургије освећено је кољиво и преломљен славски колач, након чега се Владика Василије обратио сабраном народу, надахнуто им говорећи о врлинској личности Светог Николаја. Потом је Господин Епископ доделио архијерејске грамате захвалности господи Рајку Пижурици, Милораду Гркинићу и Милу Ђурђевићу, заблагодаривши им за њихову моралну и материјалну помоћ Црквеној општини сремскокарловачкој.

Након Свете литургије добротом кумова славе приређена је трпеза љубави у трпезарији Карловачке богословије.

11.12.2016. – Освећење просторија Ц.О. Сремски Карловци

Идући у сусрет прослави престоног празника Саборне цркве, Црквена општина сремскокарловачка обновила је своје просторије које се налазе преко пута Саборне цркве, а које Цркви деценијама нису биле доступне. Ове просторије осветио је 11. децембра ове године Његово Преосвештенство Г. Василије, Епископ сремски, уз саслужење протојереја Бориса Милинковића, архијерејског намесника сремскокарловачког, протосинђела Клеопе (Стефановића), настојатеља Световедењског манастира у Сремским Карловцима, и ђакона Милорада Бојчића, а уз присуство бројних свештенослужитеља, добротвора, чланова Православне омладинске заједнице Сремски Карловци и драгих гостију. Након извршеног чина освећења, Епископ је нагласио да су Сремски Карловци дуго година ишчекивали један овакав простор неопходан за мисију и живот Цркве, те је изразио своју радост и наду да ће верном народу окупљање у овим просторијама бити на духовну корист.


НОВЕМБАР

Свети Арсеније-патрон Епархије сремске и Карловачке богословије

Српска Православна Црква ове године прославља велики и значајан јубилеј – 750 година од упокојења Св. Арсенија, другог по реду архиепископа српског, наследника Св. Саве на архипастирском трону. Овај јубилеј прослављен је са нарочитом духовном радошћу и у родном крају овога светитеља, у питомом Срему, у Сремским Карловцима. Ту, у Саборном храму Св. оца Николаја чува се део моштију овог првојерарха, а Карловачка богословија са поносом носи његово име. Због свега тога, јубилеј је обележен низом културно – научних и духовних свечаности, које су у Српском Сиону одржане у част Св. Арсенија.

Тако је у понедељак, 7. 11. 2016. године, у  свечаној сали Карловачке богословије одржан студијски дан посвећен Св. Арсенију, на коме је неколико уважених излагача говорило о разним темама везаним за светитељев живот, као и о његовом слављењу у црквеној химнографији. Нарочита је част била чути излагање Његовог Преосвештенства Епископа топличког Господина Арсенија.

У среду, 9.11. 2016. године, у навечерје празника Св. оца Арсенија, у Саборном храму Св. оца Николаја у Сремским Карловцима, служено је свечано бденије. Богослужењем је началствовао Његово Преосвештенство Епископ сремски Господин Василије уз саслужење ректора Богословије, протојереја – ставрофора Јована Петковића, затим архимадрита Арсенија Матића, протојереја – ставрофора Бранислава Поповића, протојереја Јефте Павловића, протосинђела Клеопе Стефановића и Пајсија Будимира, тепротођакона Љубомира Лукића.
На бденију су узели молитвено учешће многи гости, као и верни народ, а професори и ученици богословије, некадашњи и садашњи, својим умилним појањем доприносили су благољепију богослужења. Након бденија, старешина Саборног храма и професор богословије, протојереј Јован Милановић, обавио је у Богословији обред
 малог водоосвећења пожелевши том приликом срећно навечерје славе свима присутнима.

У четвртак, 10. 11. 2016. године, на сам празник Св. Арсенија, на дан када је он пре равно 750 година починуо од трудова својих и преселио се у наручје Творца, Карловачка богословија је са великом радошћу дочекала и прославила свог великог заштитника и небеског покровитеља. У Саборном храму Св. Архијерејску Литургију служио је Преосвећени владика Василије уз саслужење великог броја свештеника и ђакона. Његовом Преосвештенству су саслуживали протојереји – ставрофори: Саво Јовић, секретар Светог Архијерејског Синода, Јован Петковић, ректор Карловачке богословије, као и пензионисани ректори Марко Шпановић и Душан Петровић, архимандрит Арсеније Матић, затим крстоносни протојереји: Душан Колунџић, Бранислав Поповић, Драгомир Сандо, Драган Станишић и Јово Бановић, протојереји: Игор Клоков (РПЦ), Стојан Билић, Сретен Лазаревић и Јован Милановић,протосинђел Клеопа Стефановић и јереј Велимир Врућинић. Торжеству свете Литургије својим гласом допринели су протођакони Љубомир Лукић и Слободан Вујасиновић, те ђакони Вељко Васиљев, Александар Билић и Милорад Бојчић.
Радост овог свечарског дана и литургијског сабрања нарочито је увећана тиме што су на Св. Архијерејској Литургији у чин чтеца рукопроизведени ученици петог разреда Карловачке богословије, Лазар Милошевић и Стефан Станојевић, а господин Станко Лакетић, професор богословије, рукоположен је у чин ђакона.
Владика Василије је пререзао славски колач, а професори, ђаци, гости и верни народ, усрдно су узносили молитве Богу и његовом угоднику Св. Арсенију, око чијих су се светих моштију и обновљеног кивота сви сабрали. Преосвећени владика се присутнима обратио пригодном беседом, честитајући славу професорима и ученицима Богословије и пожелевши срећан празник свима окупљенима. Након Литургије у Богословији је приређен славски ручак за све присутне.
У вечерњим часовима, служен је молебан пред моштима Св. Арсенија у Саборном храму. Молебан су служили протојереј – ставрофор Јово Бановић, протојереј Миленко Поповић и протосинђел Пајсије Будимир.
Након молебана, у свечаној сали Богословије, која је била преиспуњена гостима, одржана је традиционална свечана Светоарсенијевска академија која је реализована трудом професора и ђака овог богословског училишта. Окупљенима се најпре обратио ректор богословије, протојереј – ставрофор Јован Петковић који је пожелео добродошлицу свима, а нарочито представницима сестринских богословија из Београда, Крагујевца, Фоче и Цетиња. Господин ректор је потом говорио о духовном лику Св. Арсенија и о његовом значају за наше духовно узрастање. Након овога уследио је пригодан програм у којем су учешће узели професор богословије, господин Јован Стојановић, као и ученици који су рецитовали одређене одломке из Даниловог житија Св. Арсенија као и песме писане светитељу у част. Нарочито су допринели лепоти ове славске академије, својим прелепим појањем, хор Карловачке богословије који је предводио професор мр Предраг Ђоковић, као и етно група богословије на челу са професором господином Гораном Власцем. На самом крају академије додељене су традиционалне награде ученицима за светосавске темате и остале ваннаставне активности, као и две посебне награде које донира фондација „Патријарх Јосиф Рајачић”, а то су награда за најбољег ученика богословије и награда за „чисто срце”. Овога пута за најбољег ученика богословије изабран је Владимир Јовић, ученик петог разреда, док су наградом за „чисто срце” одликована два ученика ове школе. Наиме, једнодушном жељом и одлуком професора и ученика петог разреда богословије, овим признањем је постхумно одликован Никола Панић, бивши ученик ове школе, који је пострадао у саобраћајној несрећи. Награду је примила сестра покојног Николе, Христина Панић. Други ученик који је проглашен за „чисто срце” генерације 2012-2017. јесте Даниел Јовановић, ученик петог разреда. Господин ректор је заблагодарио свим добротворима и донаторима који су омогућили награђивање ученика богословије, а потом се захвалио свима који су се те вечери окупили под брижну руку и пастирски омофор Св. оца Арсенија. Потом су сви присутни приступили славској вечери у школској трпезарији.
Ови Богом благословени свечарски дани, наставиће се и у суботу, 12. 11. 2016. године када ће у свечаној сали Карловачке гимназије, у вечерњим часовима, бити одржана академија поводом 25 година постојања хора Св. Арсенија, који за све то време непрестано поје Богу на недељним и празничним Литургијама у Саборном храму. Сутрадан, у недељу 13. 11. 2016. године, у Саборном храму биће служена торжествена Литургија поводом овог малог јубилеја.
Сви ови догађаји и духовне свечаности били су преиспуњени обиљем благодати и духовних дарова, које је на све нас Господ излио и изливаће, молитвама Св. оца нашег Арсенија I, архиепископа српског.


АВГУСТ

Крсна слава Епископа сремског Г. Василија

На празник Светог пророка Илије, Његово Преосвештенство Г. Василије, Епископ сремски, прославио је своју крсну славу. У Саборној цркви Св. оца Николаја у Сремским Карловцима Преосвештени Епископ служио је Свету архијерејску Литургију уз саслужење карловачког свештенства и гостујућих свештеника. Свечаности овог литургијског сабрања допринели су и полазници 24. Летње школе црквеног појања „Корнелију у спомен“, који су сачинили хор и отпојали божанствену Литургију.
После заамвоне молитве протојереј Јован Милановић, старешина храма, освештао је кољиво и преломио славски хлеб Његовог Преосвештенства, честитајући му крсну славу у име свих сабраних. По завршеној служби, Господин Епископ се обратио сабраном народу говорећи о значају пророчке службе у Старом завету, као и о посебној улози коју је у историји спасења имао Свети пророк Илија. Потом је за госте Његовог Преосвештенства био уприличен славски ручак у просторијама Патријаршијског двора, где је Епископу у име карловачког свештенства крсну славу честитао протосинђел Клеопа Стефановић, настојатељ Световаведењског манастира у Сремским Карловцима.


МАЈ

Дани Пасхе Господње у Сремским Карловцима

Свети и Велики Петак

Вечерње Великог Петка са изношењем плаштанице у 18 часова служио је Његово Преосвештенство Г. Василије, Епископ сремски, уз саслужење свештенства сремскокарловачког. По окончаном богослужењу, Преосвештени Епископ се пригодном беседом обратио сабраном народу, говорећи им о тајни Господњег страдања на Крсту.

У 20:30 служено је јутрење Велике суботе са певањем статија и опходом око светог храма. Служио је Његово Преосвештенство Г. Василије, Епископ сремски, уз саслужење свештенства сремскокарловачког.

Света и Велика Субота

У 09:30 служена је Литургија Св. Василија Великог. Началствовао је протојереј-ставрофор Бранислав Поповић, уз саслужење протојереја-ставрофора Јована Петковића и протојереја Јована Милановића. Господин Епископ је молитвено присуствовао Св. Литургији.

Вакрсење Господње

У ноћи између суботе и недеље у Сремске Карловце донешен је благодатни огањ који је из Јерусалима тога дана стигао најпре у нашу престоницу, а потом је пренешен у многе храмове наше помесне Цркве. Тако је и верни народ Сремских Карловаца примио овај благослов из Свете Земље. У поноћ је литијом око Саборне цркве почело Пасхално јутрење, које је предводио протојереј-ставрофор Душан Петровић, уз саслужење сремскокарловачког свештенства. За десном певницом певали су ученици петог разреда Карловачке богословије, док је за левом певницом појао хор Саборне цркве „Св. Арсеније“. Катедрална црква Св. оца Николаја била је мала да прими сав верни народ који је дошао да узме учешћа у овој пасхалној радости.

У пасхалној ноћи, након јутарњег богослужења, служена је Св. Литургија у манастиру Ваведења Пресвете Богородице и у храму Св. апостола Петра и Павла (Доња Црква), док је у Саборној цркви Литургија служена ујутро, у 9:30. Евхаристијско славље предводио је старешина храма, протојереј Јован Милановић, уз саслужење крстоносних протојереја Марка Шпановића и Јована Петковића. Појао је хор Епархије сремске „Св. Николај“.

Вечерње Љубави на прва дан Пасхе служио је Преосвештени Г. Василије уз саслужење свештенства сремскокарловачког. Јеванђељски одељак који говори о јављању Васкрслог Господа ученицима прочитан је на многим језицима (црквенословенски, грчки, латински, француски, руски, румунски, српски) како бисмо се подсетили да је вест о Христовом вакрсењу пронета кроз цели свет, на свих језицима. Након вечерњег богослужења, Саборна црква приредила је трпезу љубави.

Ђурђевдан у Саборној цркви у Сремским Карловцима

Спомен Св. великомученика Георгија ове године светкује се у петак Светле седмице, дан који зовемо још и Источни петак, јер тада химнама славимо Пресвету Богородицу – Живоносни источник, која нам је по телу родила Христа Спаситеља, телом пострадалог на Крсту и телом васкрслог из мртвих. Овај светли дан пасхалне радости свечано је прослављен у сремскокарловачкој Саборној цркви Св. оца Николаја, где је Св. Литургију служио протојереј Јован Милановић, старешина храма, уз саслужење крстоносних протојереја Велизара Живановића, умировљеног старешине храма, и Јована Петковића, ректора Карловачке богословије.

У својој беседи, отац Јован Милановић говорио је о великом подвигу мучеништва којим се украсио Св. Георгије, Христов мученик који је у себи носио распаљен огањ благодати Васкрслог Господа, те је веру у Његово Васкрсење посведочио и сопственим животом.

Након Литургије, отац Јован је заблагодарио својим саслужитељима, а посебно проти Велизару Живановићу што не заборавља Сремске Карловце и светиње овога града, већ је изволео да дође и узме литургијског учешћа у овом великом празнику.

28. i 29.05.>

Дани словенске културе у Сремским Карловцима

Поводом обележавања Св. равноапостолне браће Кирила и Методија, благословом Његовог Преосвештенства Господина Василија, Епископа сремског, Удружење српско-руског пријатељства и Саборна црква у Сремским Карловцима организовали су Дане словенске културе, 28. и 29. маја у Сремским Карловцима.

Бденије у Саборној цркви Св. оца Николаја у Сремским Карловцима у суботу 28. маја служио је старешина храма, протојереј Јован Милановић, уз молитвено присуство Његовог Преосвештенства, Епископа Сремског Господина Василија. Богу у славу удруженим гласовима појали су хорови „Св. Стефан Дечански“ из Новог Сада и црквени хор „Бранислав Нушић“ из Косовске Митровице, као и ученици Карловачке богословије. Након бденија, у 19 часова, сабрани народ имао је радост да чује наступ гостујућег хора из Косовске Митровице, чији су чланови, предвођени диригентом Петром Ракићем, извели низ духовних и световних композиција.

У недељу 29. маја Сремске Карловце посетила је делегација из сестринске нам Русије, предвођена Његовим Високопреосвештенством Господином Димитријем, Митрополитом тобољским и тјуменским. Високопреосвештени Димитрије је, уз саслужење Епископа сремског Василија, служио свету архијерејску Литургију у Саборној сремскокарловачкој цркви. Службу Божију певао је хор Ипатјевског манастира из Костроме, који је својим раскошним појањем на присутне верне оставио посебан утисак. Након божанствене Литургије, руска делегација која је бројала више десетина чланова, обишла је ризницу патријаршијског двора у Сремским Карловцима, након чега им је уприличена трпеза љубави у трпезарији Карловачке Богословије.

У 17 часова у свечаној сали Богословије одржан је симпосион на тему „Руска бела емиграција у Србији“. Потом је у истој просторији уприличен концерт на коме су наступили хор Ипатјевског манастира из Костроме и Московски козачки ансамбл „Жива Рус“. Својим наступом извођачи су одушевили све присутне, показавши колика је разноврсност и богатство духовности и културе православних Словена, чије су темеље пре више од 11 векова поставили Свети Кирило и Методије.


АПРИЛ

Врбица у Сремским Карловцима

У Саборној цркви у Сремским Карловцима радосно и свечано је дочекан празник Христовог уласка у Јерусалим. Пред почетак вечерњег богослужења протојереј Јован Милановић благословио је испред храма врбове гранчице, које су знак Христове победе и симбол овог празника. Потом је око храма извршен трократни опход, који су предводили крстоносни протојереји Марко Шпановић, Бранислав Поповић и Јован Петковић, те протојереји Миленко Поповић и Јован Милановић. Празничним вечерњем началствовао је протојереј-ставрофор Бранислав Поповић. На крају богослужења отац Јован се обратио присутном народу, честитавши им празник и позвавши их да у предстојећим свештеним данима уложе посебан труд и што је чешће могуће учествују у светим богослужењима.


МАРТ

Фестивал „Корнелије“ и дочек моштију Св. мајке Ангелине у Сремским Карловцима

Након пет векова, рука Преподобне мајке Ангелине први пут је привремено напустила манастир Крушедол да би била пронета кроз читаву Епархију сремску, на благослов и укрепљење свима вернима. Прво одредиште овог благодатног ходочашћа су Сремски Карловци.

У славној сремској вароши месецима су трајале припреме за дочек ове велике светиње. Плод тога труда биле су бројне манифестације које су пратиле овај догађај. Тако је у суботу 19. 03. 2016. године одржан Фестивал хорске црквене и световне музике „Корнелије“ на коме су најпре наступила два гостујућа хора: Хор „Св. Ђорђе“ из Бијељине и Нишко црквено-певачко друштво „Бранко“. Потом је у такмичарском делу фестивала учешће узело седам хорова из разних парохија Епархије сремске. На самом крају фестивала чланови свих девет хорова поново су изашли на сцену, те су сви заједно отпојали тропар Преподобне мајке Ангелине. Након тога, уприличено је послужење у просторијама Патријаршијског двора. Овом приликом проглашен је и овогодишњи победник фестивала – Хор Епархије сремске „Св. Николај“ из Сремских Карловаца.

Сутрадан, у Недељу Православља, служена је торжествена Литургија како на месту испраћаја, тако и на месту дочека моштију. Наиме, Његово Преосвештенство Г. Василије, Епископ сремски, служио је свету архијерејску Литургију у манастиру Крушедол, уз саслужење крстоносних протојереја Душана Петровића, Душана Колунџића и Велизара Живановића, те свих архијерејских намесника Епархије сремске. Литургију је својим појањем украсио Хор „Свети Ђорђе“ из Бијељине. С друге стране, у Саборној цркви Светог оца Николаја у Сремским Карловцима Литургију Св. Василија служило је више свештеника, а началствовао је протојереј-ставрофор Славко Зорица, инспектор Српских православних богословија. Народ Божији, који је испунио овај велелепни храм, уживао је у раскошном појању Нишког црквено-певачког друштва „Бранко“.

У 16 часова тога дана мошти Свете сремске деспотице пристигле су у Сремске Карловце, након чега су у величанственој литији пронете кроз град. На челу ове свештене поворке били су ученици Карловачке богословије који су заједно са представницима Војске и Полиције носиле крстове, иконе, барјаке и заставе. Њих су пратили свештенство и монаштво, а испред светих моштију ишао је Господин Василије, Епископ сремски. Светим моштима следовале су званице и хорови, као и река верног народа који је дошао да прими благослов ове предивне угоднице Божије. Литија је најпре застала пред манастиром Ваведења Пресвете Богородице (некадашња „Горња црква“) у коме је Мајка Ангелина пре пет векова боравила у више наврата. Овде је прочитан први кондак и икос акатиста Преп. Ангелини, након чега се Преосвештени Епископ у свом дирљивом поздраву молитвено обратио Светој мајци Ангелини, пожелевши јој добродошлицу у њој добро познате Сремске Карловце и Ваведењски манастир. Потом је литија пристигла до цркве Светих апостола Петра и Павла (познатије као „Доња црква“) где је други кондак и икос акатиста прочитао протојереј-ставрофор Душан Петровић. Литија је окончана у Саборној цркви Светог оца Николаја, где је завршено читање акатиста. Потом је вечерње богослужење одслужио јеромонах Пајсије Будимир, духовник манастира Раваница-Врдник. За време богослужења, верни народ је у миру прилазио и целивао руку Светитељке.

У 19 часова одржана је свечана академија у сали славне Карловачке гимназије. Академију је својом беседом отворио наш уважени академик г-дин Матија Бећковић, који је иначе други по реду добитник књижевне награде „Деспотица мати Ангелина“. Потом су уследили наступи горепоменутих гостујућих хорова из Ниша и Бијељине, као и хора „Свети Арсеније“ из Сремских Карловаца. Академија је завршена када су сви поменути хорови заједно отпевали тропар омиљеној српској владарки. Уствари, она и није била владарка у правом смислу те речи. Она је била и остала – Мајка. Мајка Ангелина.

ПОНЕДЕЉАК 21.03.2016.

Јутарње богослужење служио је протојереј Миленко Поповић, старешина храма Св. апостола Петра и Павла у Сремским Карловцима.

Након јутрења, акатист Преподобној мајци Ангелини служио је Његово Преосвештенство Г. Василије, Епископ сремски, уз саслужење протојереја-ставрофора Јована Петковића, ректора Карловачке богословије и протојереја Миленка Поповића. Учешћа су узели и ученици петог разреда Богословије Вељко Бирач и Александар Богићевић.

Акатист Преподобној мајци Ангелини у подне служио је протојереј Миленко Поповић.

Акатист Преподобној мајци Ангелини у 14 часова служио је архимандрит Арсеније (Матић), професор Богословије и игуман манастира Бешеново, уз саслужење четворице ученика петог разреда Богословије: Уроша Матића, Мирка Томашевића, Андреја Павловића и Илије Тривића.

Молебан Преподобној мајци Ангелини у 16 часова служио је протојереј Јован Милановић, старешина Саборног храма Св. оца Николаја у Сремским Карловцима и професор Богословије.

Вечерње богослужење служио је протојереј Јован Милановић. Након тога, својој беседом присутнима се обратио протојереј-ставрофор Бранислав Поповић, умировљени арх. намесник румски и духовник манастира Беочин.

Уторак 22.03.2016. – Младенци

На празник Св. четрдесет мученика севастијских јутарње богослужење и часове служио је протојереј Јован Милановић.

Свету Литургију пређеосвећених дарова служили су протојереј-ставрофор Бранислав Поповић, протојереј-ставрофор Јован Петковић и протојереј Јован Милановић. О томе како треба доживети и проживети Часни пост, беседио је протојереј-ставрофор Јован Петковић.

Акатист Преподобној мајци Ангелини у подне служили су протојереј-ставрофор Бранислав Поповић и протојереј Јован Милановић.

Акатист Преподобној мајци Ангелини у 14 часова служио је протојереј Јован Милановић са ученицима четвртог разреда Богословије:Атанасијем Јокићем и Славком Пећанацем.

Молебан Преподобној мајци Ангелини у 16 часова служио је јереј Душко Масларић, секретар ЕУО-а Епархије сремске и парох сремскокарловачки. На молебном канону присуствовали су полазници верске наставе из Карловачке гимназије. Потом су исти, заједно са ученицима Богословије, пошли ка свечаној сали славне српске Гимназије, где су предавање о Светој породици Бранковић одржали ђакон Петар Николић, катихета у Гимназији и Станко Лакетић, професор Богословије. Овом приликом награђени су ученици Гимназије који су учествовали у литерарном конкурсу „Свети Бранковићи у историји и вечности“.

У 18 часова, служена је Света тајна јелеосвећења. Молитве за исцељење присутних од душевних и телесних болести Господу су узнели протојереј-ставрофор Бранислав Поповић, протојереј-ставрофор Јован Петковић, протосинђел Клеопа (Стефановић), настојатељ Световаведењског храма у Сремским Карловцима и професор Богословије, протојереј Сретен Лазаревић, арх. намесник румски, протојереј Миленко Поповић, протојереј Јован Милановић и јереј Душко Масларић. Мноштву присутног народа обратио се отац Клеопа, истичући смисао ове Свете тајне у животу Цркве.

Среда 23.03.2016.

Јутарње богослужење и часове служио је јереј Душко Масларић. Потом је Св. Литургију пређеосвећених дарова служио протојереј Борис Милинковић, арх. намесник сремскокарловачки и парох инђијски.

Акатист Преподобној мајци Ангелини у 11 часова прочитале су даме запослене у Епископској резиденцији.

Акатист у подне служио је протосинђел Клеопа (Стефановић).

Акатист у 14 часова служио је протојереј Јован Милановић, заједно са ученицима трећег разреда Урошем Вукотићем и Филипом Пекићем.

Молебан Преподобној мајци Ангелини у 16 часова служио је протојереј Јован Милановић.

Мало повечерје служио је јереј Душко Масларић, након чега је сабранима о узвишеној личности Св. мајке Ангелине говорио протојереј-ставрофор Душан Петровић, умировљени ректор Карловачке богословије.

Акатист Преподобној мајци Ангелини у 20 часова прочитали су ученици Богословије Михаило Јањић, Божидар Божић и Милан Милановић.

Четвртак 24.03.2016.

Јутрење са првим часом служио је протојереј Миленко Поповић.

Акатист Преподобној мајци Ангелини у подне служио је протојереј Јован Милановић.

Акатист Преподобној у 14 часова читали су ученици другог разреда Богословије Марко Капетанов и Дамјан Кос и ученици првог разреда Александар Гавриловић и Обрен Тутњевић, предвођени професором Богословије Станком Лакетићем.

Молебан Мајци Ангелини у 16 часова служио је јереј Душко Масларић.

У 16:30 ученици ОШ „23. октобар“ који похађају веронауку окупили су се у Еколошком центру „Радуловачки“, где је приређена радионица кроз коју је дечици, на њима разумљив начин, приближен лик Св. мајке Ангелине. Овом приликом, награђени су ученици Богословије и Основне школе који су учествовали у литерарном конкурсу „Свети Бранковићи у историји и вечности“.

Вечерње богослужење у 18 часова служио је јереј Душко Масларић. Потом се присутним вернима пригодном беседом обратио протојереј Миленко Поповић.

Петак 25.03.2016.

Јутарње богослужење и часове служио је јереј Душко Масларић.

Св. архијерејску Литургију пређеосвећених дарова служио је Његово Преосвештенство Г. Василије, Епископ сремски, уз саслужење протојереја-ставрофора Велизара Живановића, протојереја Мила Станковића и Бориса Милинковића, јереја Богољуба Миловановића, те протођакона Љубомир Лукића и Слободана Вујасиновића. Присутни су били и сви свештеници и вероучитељи архијерејског намесништва сремскокарловачког, које је исповедио архимандрит Стефан, игуман манастира Велика Ремета. Преосвештени Епископ је по Литургији беседио о Преподобној Ангелини, чије је света рука, након петодневног пребивања у Сремским Карловцима, имала да крене на даље путешествије по Епархији сремској.

Након литургијског сабрања, по благослову Владике Василија и проте Јована Петковића, ректора и професора омилитике, у свечаној сали Богословије своју беседу о Мајци Ангелини произнео је ученик петог разреда Вељко Бирач. Трпеза љубави, која је потом уследила, приређена је у трпезарији Богословије.

Пред сам испраћај Светих моштију, одслужен је још једном акатист Преподобној мајци. Служили су протојереј-ставрофор Милош Цајић, парох петроварадински, протојереј-ставрофор Гавро Милановић, арх. намесник подунавски и парох сремскокаменички, као и протојереј Јован Милановић. Последњи се овом приликом дирљивим речима обратио Господину Епископу, заблагодаривши му што је благоизволео да мошти српске деспотице Ангелине донесе у Сремске Карловце, чиме су житељи ове вароши, али и околних места, били удостојени многих благодатних дарова.

Потом је Преосвештени Епископ, окружен својим свештенством и мноштвом верника на чијим лицима су се могле приметити и сузе, мошти наше вољене Мајке изнео из Саборне цркве и упутио на благослов верном народу Петроварадина.


ФЕБРУАР

Акатист Св. мајци Ангелини у Сремским Карловцима

С обзиром да је по благослову Његовог Преосвештенства, Г. Василија, Епископа сремског, 2016. година проглашена годином Светих Бранковића због њихових бројних јубилеја које ове године обележавамо, за непуних месец дана рука свете мајке Ангелине биће донешена из манастира Крушедола у Сремске Карловце, након чега ће и све остале парохије и манастири наше епархије имати радост да дочекају ову светињу.

Идући у сусрет овом радосном догађају, верни народ Сремских Карловаца и околине имао је прилику да у недељу 21. фебруара, узме учешћа у молитвеном сабрању у Саборној цркви у Сремским Карловцима. Овом приликом, Преосвештени Епископ Василије заједно са мноштвом свештеника унео је у храм предивну икону Св. Бранковића, након чега је прочитан акатист Св. мајци Ангелини.

 


07.01.2016.

Божић у Сремским Карловцима

У Саборној цркви у Сремским Карловцима радосно је дочекан празник Христовог рођења, праћен дивним богослужењима која у ове дане предвиђа Типик наше Цркве. Уочи Празника, на Бадњи дан, служени су Царски часови, након којих је вечерње и Литургију св. Василија Великог, уз молитвено присуство Његовог Преосвештенства Г. Василија, Епископа сремског, служио протопрезвитер Јован Милановић, старешина храма, уз саслужење протопрезвитера Миленка Поповића, јеромонаха Клеопе (Стефановића) и ђакона Слободана Вујасиновића. У својој беседи, отац Јован је говорио о доброј вољи која би требало да постоји међу људима, а коју истински можемо имати само уколико у своја срца примимо Христа, чије оваплоћење и јављање свету сада празнујемо.

Истога дана у вечерњим сатима служено је велико повечерје, након кога је извршено паљење бадњег дрвета на карловачком тргу. Овом приликом, присутном народу су се обратили градоначелник, господин Миленко Филиповић, и Преосвештени Владика Василије, а уприличен је и мали културно-уметнички програм.

Те ноћи у поноћ, Епископ Василије је служио празнично јутрење уз саслужење карловачког свештенства. Након читања Светога Јеванђеља верном народу је прочитана Божићна посланица Његове Светости Г. Иринеја, Патријарха српског.

На сам дан празника, Свету архијерејску литургију служио је Преосвештени Епископ Василије уз саслужење протојереја-ставрофора Марка Шпановића, ректора Богословије у пензији, протојереја-ставрофора Јована Петковића, ректора Карловачке Богословије, протојереја Јована Милановића и јеромонаха Клеопе (Стефановића), као и ђакона Слободана Вујасиновића. Ово литургијско славље украсила су својим појањем два хора, мешовити хор „Св. Арсеније“ и мушки хор „Св. Николај“. Радост овог великог празника увеличана је бројним унапређењима и одликовањима која је доделио Владика Василије. У току Литургије Епископ је оца Клеопу, професора Карловачке богословије, рукопроизвео у чин протосинђела, док је свог дугогодишњег ђакона Слободана узвео у чин протођакона. Након Литургије, Епископ је две карловачке мајке, г-ђу Злату Попов и г-ђу Бранкицу Гавриловић, одликовао Орденом св. мајке Ангелине, који Епархија сремска додељује женама које су родиле троје и више деце. Ово признање данас је имало и посебан смисао, будући да данас славимо Рађање, односно рођење Богочовека Христа, који је ради нашега спасења и сам постао дете и члан једне породице.